Proč si kupovat drahé bylinkové čaje, když si můžete zásoby na zimní a podzimní neduhy nasbírat sami? Navíc spojíte příjemné s užitečným, nejen, že můžete získat na jaře byliny, a v létě a na podzim zase různé plodiny, ale ještě si uděláte procházku přírodou, která prospívá lidskému zdraví po všech jeho stránkách. Nevíte-li, kde rostou bylinky, které hledáte, zkuste si najít, v jakých podmínkách vámi hledaná rostlina roste.
Požadavky na stanoviště rostliny vám mohou prozradit, zda se tato bylina vyskytuje spíše na stinném nebo slunném místě a také jaké si žádá vlhkostní podmínky. Nejdůležitější pro vás ale je, kdy vlastně tako bylina vůbec roste a hlavně, kdy kvete či plodí. Sice to není pravidlem, ale ve většině případů se u léčivých bylin využívá hlavně blahodárných účinků jejich květů, které je hned po sběru třeba pečlivě usušit a následně uskladnit do krabic, sklenic či dóz a umístit na suché, temné a dobře větrané místo.
Volně rostoucí léčivé byliny v ČR – kvetoucí na jaře
Podběl lékařský
Plicník lékařský
Sedmikráska obecná a další…
Volně rostoucí léčivé byliny v ČR – kvetoucí v létě
Heřmánek lékařský
Třezalka tečkovaná
Chrpa polní a další…
Sběr a zpracování přírodních plodin
Kromě léčivých květů a listů bylin lze v přírodě také získat jedlé, zdravé plodiny, jako např. jablka, hrušky, borůvky, lesní jahody, houby, brusinky, švestky, třešně, višně apod. Napadlo vás někdy udělat pro sebe, případně i pro své blízké vynikající koktejl z těchto plodin? Za zkoušku stojí koktejl z lesních jahod a borůvek, pak už přidáme jen cukr dle potřeby a vychlazené mléko – lahodný a zdravý nápoj je na světě.
Natrhaná jablka, hrušky a švestky můžeme dlouhodobě uchovat např. sušením (křížaly), nebo zavařováním, ať už v podobě kompostů či marmelád. Pokud si nasbírané plodiny zmrazíme, můžeme z nich, kdykoliv v průběhu roku, připravovat nejrůznější dobroty např. ovocné knedlíky, ovesnou kaši s ovocem, bublaninu a jiné pečené ovocné buchty. Nezbývá mi než popřát vám sběru zdar.